top of page

Çocuk gelişiminde oyun çok önemlidir…

Oyun çocuğun duygu ve düşüncelerini dışa vurduğu ve içsel motivasyonunu gözlemleyebileceğiniz bir eylemdir. Çocuğunuzla kusursuz iletişim kurmanın en etkili yöntemi oyundur. Çocuğunuzla oyun yoluyla paylaştığınız anlar ileri yıllarda da onunla iletişiminizin kesintisiz ve iyi bir şekilde sürmesini sağlar.


Her çocuk için oyun, ciddi bir uğraş,eğlence ve öğrenme aracıdır.Çocuğun yaşantısında nefes alıp vermek kadar önemli bir ihtiyaçtır. Son derece etkili ve kalıcı bir öğrenme aracı olan oyun çoğu ebeveynin düşündüğü gibi hiçte boşa geçen zaman değildir.Çocuğa başarısızlık endişesi duymadan dilediği kadar deneme fırsatı sunan oyun çocuğun yeteneklerini geliştirmesini,yeni beceriler edinmesini,yaratıcılığını arttırmayı, gözlem yeteneği geliştirmesini ve nihayet zihinsel,sosyal ve duyusal gelişiminde büyük rol oynar.


Oyun çocuğa karşılaştığı problemleri ve bilinmeyen durumlarla baş edebilmeyi öğretir.Oyun oynayan çocuk sıra beklemeyi, yardımlaşmayı,sorumluluk almayı,paylaşmayı,saygı duymayı ve kurallara uymayı öğrenir.


İyi bir çocuk yetiştirmek için çocuğunuzla oyun oynamalı ve oynarken sadece onunla ve oyunla ilgilenmelisiniz.Ne kadar çok birlikte vakit geçirip ne kadar çok oyun oynarsanız o kadar iletişiminiz artacak ve çocuğunuzdaki gelişmeyi belirgin bir şekilde gözlemleyeceksiniz.

36 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuk ve Oyun...

Etkin bir gelecek oluşturmanın tek yolu çocuklardır. Çocuklarımızı geleceğin yetkin bireyleri olarak yetiştirmek ise çok önemli bir unsurdur. Peki bizler çocuklarla nasıl iletişim kuracağız? Onların d

ÇOCUK VE OYUN İLİŞKİSİ

Her yaşta birey için oyun ve oyun ilişkisi oldukça büyük önem taşır. Bunun sebebi yaşadığımız hayatın oyunlarla daha anlamlı hale gelmesidir. Çocuklar için ise bu durum biraz daha farklı olmaktadır. Ç

Oyunlar Sadece Oyun Değildir...

Çocukların özellikle pandemi sürecinde,sürekli oyun oynamasından muzdarip bir baba olarak, Yaptığım okumalardan ulaştığım sonuçlar beni kısmen rahatlattı. “Şimdiki çocuklar çok uyanık,çok zeki” der,du

1 comentario


OYUNLAR SADECE OYUN DEĞİLDİR


Çocukların özellikle pandemi sürecinde,sürekli oyun oynamasından muzdarip bir baba olarak,

Yaptığım okumalardan ulaştığım sonuçlar beni kısmen rahatlattı.


“Şimdiki çocuklar çok uyanık,çok zeki” der,dururuz.Ama nedenleri üzerinde yeterince durmayız.

Amerika’da lQ ortalaması son 46 yılda 13.8 puan arttı,dünyada son 30 yılda artış kaydediyor.

Düşünce ve hayat kompleksleştikçe lQ’de artıyor.

Bunuda medya ,teknoloji,özellikle interaktif teknolojiler sağlıyor.

Oysa ilke çok basit.

Basit(tek boyutlu)düşünürseniz çıktınız tek boyutlu,kompleks(çok boyutlu) düşünürseniz çıktınız çok boyutlu olacaktır.

İşte teknoloji ,oyunlar zihnimizin çok farklı alanlarını çok güçlü biçimde harekete geçirecek şekilde kompleks bir hal almıştır.

Bize doğru yolu göstermiyor ama hepimizi daha zeki ,uyanık yaptığı kesin.(S.Johnson)


Homo sapiensin ayrışma sürecinde de kompleks düşüncenin “dedikodu”ile başladığı ifade edilir.

Grup üyesi sayısı arttıkça kişiler arasındaki ilişki daha kompleks…


Me gusta
bottom of page